Wrocław 14.11.2013r.
WYJAŚNIENIE ORAZ MODYFIKACJA TREŚCI SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
dotyczy: przetargu nieograniczonego na wykonanie usługi odbioru, transportu i utylizacji odpadów medycznych powstających w wyniku działalności szpitala oraz podległych przychodni, znak sprawy 138Log./2013
Zamawiający 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu działając na podstawie art. 38 ust. 1 i 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013r. poz. 907 z późn. zm.) – dalej PZP, informuje, że wpłynęły wnioski o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia dotyczące ww. postępowania:
Pytanie nr 1:
W Rozdziale VIII SIWZ ,,Istotne postanowienia umowy” zamawiający napisał, że: Urzędowa zmiana stawek podatku VAT obowiązuje z mocy prawa. Zamawiający dopuszcza zmianę zapisów umowy w formie aneksu w przypadku zmiany stawki podatku VAT. Wynagrodzenie nie podlega waloryzacji. W przypadku zmiany stawki VAT, zmianie ulega kwota podatku VAT i cena brutto umowy, a cena netto pozostanie bez zmian.” Prosimy o zamieszczenie tego zapisu we wzorze umowy.
Odp. na pytanie nr 1:
Biorąc pod uwagę szczegółową treść art. 144 ust.1 PZP oraz zapis §10 ust.2 wzoru umowy mówiący o tym, że ,,integralną częścią umowy jest specyfikacja istotnych warunków zamówienia”, Zamawiający nie widzi konieczności wprowadzania proponowanej zmiany. Zapisy Rozdziału VIII pkt. 2 pozostają bez zmian.
Pytanie nr 2:
Wnosimy o zmianę zapisu w §6 ust.1 umowy na zapis o treści:
,,1. W razie nie wykonania lub nienależytego wykonania umowy Wykonawca zobowiązuje się zapłacić Zamawiającemu karę:
1) w wysokości 5 % niezrealizowanej części umowy, od której odstąpiono z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy,
2) w wysokości 0,10 % niezrealizowanej części zamówienia, w przypadku opóźnienia w odbiorze odpadów, za każdy dzień opóźnienia.
Odp. na pytanie nr 2:
Zamawiający nie wyraża zgody. Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 3:
Zamawiający określił, że odbiór odpadów ma odbywać się trzy razy w tygodniu w dzień roboczy (poniedziałek, środa, piątek) w godzinach 10.00-12.00. Czy Zamawiający dopuszcza rozszerzenie zakresu godzin odbioru odpadów 7.00-15.00?
Odp. na pytanie nr 3:
Zamawiający wyraża zgodę na rozszerzenie zakresu godzin odbioru odpadów od 8.00 do 13.00. W związku z tym ust.1 w § 2 wzoru umowy (załącznik nr 2 do SIWZ) otrzymuje następujące brzmienie:
,,1. Realizacja usługi z częstotliwością odbioru trzy razy w tygodniu w dzień roboczy (poniedziałek, środę i piątek) w godzinach 8.00 – 13.00.”
Pytanie nr 4:
Główny Inspektor Ochrony Środowiska zorganizował naradę (16-17 październik 2013r.) z udziałem m.in. dyrektorów WIOŚ-ów, inspektorów sanepidów, naukowców i przedstawicieli firm świadczących usługi w zakresie unieszkodliwiania odpadów medycznych. W dyskusji podczas w/w narady podniesiono m.in. potrzebę etycznego postępowania z odpadami medycznymi. W świetle powtarzających się przestępstw przeciwko środowisku polegających na porzuceniu/wywożeniu w miejsca niedozwolone zakaźnych odpadów medycznych, co regularnie potwierdzają media istnieje pilna potrzeba podniesienia rygorów postępowania z przedmiotowymi odpadami. W związku z tym, że wytwórca pozostaje odpowiedzialny za odpady przekazane do unieszkodliwienia do chwili zniszczenia, w celu wyeliminowania procederu niewłaściwego postępowania/unieszkodliwiania odpadów zawierających tkankę ludzką, części ciała, krew, pojemniki na krew itp. proponuje się wprowadzenie następujących zapisów do SIWZ: ,,Opady medyczne o kodzie 180102 (tkanka ludzka, części ciała, krew) muszą być unieszkodliwiane w spalarni spalającej wyłącznie odpady medyczne. Wyklucza się możliwość współspalania z odpadami przemysłowymi (zaoliwione szmaty, czyściwo, kwasy, rozpuszczalniki, osady, szlamy itp.)
Odp. na pytanie nr 4:
Przedmiot zamówienia należy wykonać w oparciu o treść SIWZ, przy czym zaproponowany zapis uregulowano w ustawiez dnia 14.12.2012r. o odpadach (Dz. U. z 2013r. poz. 21 z późn.zm.) oraz aktach wykonawczych wymienionych przez Zamawiającego w opisie przedmiotu zamówienia.