Wrocław, dnia 28.05.2008r.
Żywiecka Fabryka Sprzętu Szpitalnego
FAMED S.A.
Ul. Fabryczna 1
34-300 Żywiec
L. DZ. ...../SZP/2008
Rozstrzygnięcie protestu
Działając na podstawie art. 183 ust.1 ustawy Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2007r., Nr 223, poz.1655), zwanej dalej również PZP, Zamawiający: 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu zawiadamia, że po rozpatrzeniu protestu Żywieckiej Fabryki Sprzętu Szpitalnego FAMED SA, dalej Protestujący, złożonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na „Dostawę sprzętu medycznego – 5 pakietów”, znak sprawy 48/Med./2008 (dotyczy Pakietu IV), na czynność Zamawiającego polegającą na naruszeniu art. 7 ust.1 oraz 29 ust.2 PZP:
oddala protest
Uzasadnienie
Żywiecka Fabryka Sprzętu Szpitalnego FAMED S.A., ul. Fabryczna 1, 34-300 Żywiec, działając na podstawie art. 180 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych, złożyła w dniu 16.05.2008 r. pisemny protest na czynności Zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego - znak sprawy 48/Med./2008.
Podstawą wniesienia protestu było zdaniem Protestującego ustanowienie w treści SIWZ zapisów w zakresie opisu przedmiotu zamówienia utrudniających uczciwą konkurencję oraz naruszające zasadę równego traktowania podmiotów ubiegających się o zamówienie publiczne.
Należy zauważyć, iż opis przedmiotu odpowiada wymogom Zamawiającego. Zamawiający wymaga wysokiej klasy sprzętu dającego możliwość różnorodności ułożeń pacjenta do poszczególnych zabiegów (stąd określone minimalne wymagania). Postęp technik operacyjnych i ich różnorodność oraz konieczność regulowania wymaga stołu specjalistycznego o szerokim zakresie parametrów umożliwiających ułożenie pacjenta do zabiegu operacyjnego. Zastosowanie siłowników hydraulicznych zmniejsza stopień przezierności stołu w przypadku pracy z aparatem RTG typu ramię C. Wysokość, na jaką można maksymalnie obniżyć stół również jest ważna w przypadku wchodzenia pacjenta na stół, bądź przekładania pacjenta z łóżka na stół i odwrotnie, by zminimalizować konieczność dźwigania pacjenta zgodnie z zaleceniami BHP. Wysokość stołu odgrywa też ważną rolę w przypadku montażu elementów wymiennych stołu. Napęd elektromechaniczny jest bardziej nowoczesny i mniej zawodny (brak wycieku oleju jak w przypadku pompy hydraulicznej). Oczekiwanie Protestującego, by obniżyć wymagalne parametry Zamawiającego tak, by Protestujący spełnił wymogi SIWZ nie może powodować rezygnacji z istotnych dla Zamawiającego możliwości określonych w SIWZ.
Powyższe potwierdza wyrok ZA z dnia 21 czerwca 2005 r (UZP/ZO/O-1428/05) - ,...Zamawiający w sposób uprawniony dokonał w swojej specyfikacji opisu przedmiotu zamówienia posługując się określeniami jednoznacznymi i wyczerpującymi oraz dokładnymi. W opisie tym nie posługiwał się wskazywaniem znaków towarowych, patentów lub ich pochodzeniem i nie utrudniał uczciwej konkurencji. Argumentacja medycznego zapotrzebowania na konkretne parametry sprzętu wynikała z wniosków bezpośrednich użytkowników i osób stosujących kupowany materiał, a usprawiedliwienie konieczności takiego a nie innego grupowania materiałów w pakiety ma swoje logiczne i przekonywujące usprawiedliwienie. (…). W tym bowiem konkretnym przypadku skala oczekiwanych „ zmian i dostosowań” prowadzić by musiała do znaczącej zmiany przedmiotu zamówienia, a tym samym faktycznej możliwości doprowadzenia do zakupu materiału, który nie jest w zapotrzebowaniu Zamawiającego...”.
W przypadku, gdy w grę wchodzi konkretna placówka medyczna, o konkretnych doświadczeniach i praktyce, lekarze mają prawo sprecyzować opis przedmiotu zamówienia ze szczegółowością ograniczającą dostęp do zamówienia producentom wyrobów o innych parametrach, służy to bowiem ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego nie poddaje się ocenom takim, jakim poddajemy rzeczy, przedmioty, urządzenia, choćby i najbardziej skomplikowane technicznie, ale nie mające wpływu na życie człowieka (więcej Monitor zamówień publicznych nr4(8) kwiecień 2005 r.)
Jako zaś podmiot pokrywający swoje wydatki związane z zakupem towarów ze środków publicznych ma też obowiązek dbałości o to, by nabywane przez niego dobra, ściśle odpowiadały jego potrzebom, celem bowiem przepisów regulujących zamówienia publiczne jest także ochrona interesów zamawiającego (wyrok ZA z dnia 28 stycznia 2005 r., sygn. akt UZP/ZO/0 – 121/05).
Ze sformułowań zawartych w proteście wynika, że Protestujący nie posiada w swojej ofercie towaru o wymaganych parametrach. Nie może to jednak być podstawą do narzucania Zamawiającemu parametrów przedmiotu dostawy innego niż opisany w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zamawiający wyjaśnia, że Wykonawcom, którzy nie mogą spełnić wymagań Zamawiającego, a chcącym uczestniczyć w postępowaniu, przysługuje możliwość wspólnego ubiegania się o udzielenie zamówienia zgodnie z treścią art. 23 PZP, a ponadto zamówienie nie jest skierowane wyłącznie do producentów, zatem każdy może poszukiwać na rynku kontrahenta, który dostarczy mu towar pożądany przez Zamawiającego, celem dalszej sprzedaży. Warto nadmienić, iż sam Protestujący w treści protestu wskazuje, iż Zamawiający ograniczył do minimum krąg podmiotów mogących ubiegać się o zamówienie. Jednak nawet minimalny krąg (a musimy zwrócić uwagę, z jak specjalistycznym przedmiotem zamówienia mamy do czynienia) oznacza, iż jest co najmniej dwóch Wykonawców, mogących skutecznie konkurować składając swoje oferty.
Biorąc pod uwagę powyższe Zamawiający postanawia jak w sentencji.
Zgodnie z art. 184 ust.1 i 2 PZP od oddalenia protestu przysługuje odwołanie, które wnosi się do Prezesa Urzędu w terminie 5 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia protestu, jednocześnie przekazując jego kopię Zamawiającemu. Złożenie odwołania w placówce pocztowej operatora publicznego jest równoważne z jego wniesieniem do Prezesa Urzędu.