
4 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY
z POLIKLINKĄ SP ZOZ we Wrocławiu
ul. R. Weigla 5, 50-981 Wrocław
|
|
Wrocław, 9 października 2018r.
WYJAŚNIENIE I MODYFIKACJA SPECYFIKACJI
ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
dotyczy: przetargu nieograniczonego na dostawę produktów leczniczych wg 3 pakietów – znak sprawy 86/WZM/2017.
Zamawiający 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu działając na podstawie art. 38 ust. 1, 2 i 4 ustawy Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2017r., poz. 1579 z późń. zm.) informuje, że wpłynęło zapytanie o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w ww. postępowaniu przetargowym:
Pytanie nr 1 (dot. zapisów wzoru umowy):
§1 ust. 4 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na odstąpienie od wymogu dostarczania faktur w wersji elektronicznej dla Pakietu nr 3 ?
Umowa będzie dotyczyła tylko jednego produktu, a system sprzedażowy w naszej hurtowni nie posiada oprogramowania do przesyłania faktur w wersji elektronicznej.
Odpowiedź na pytanie nr 1: Zamawiający dopuszcza.
Pytanie nr 2 (dot. zapisów wzoru umowy):
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na dodanie we wzorze umowy dla Pakietu nr 3 zapisu o treści:
„W razie wystąpienia nieprzewidzianych i niezależnych od Wykonawcy okoliczności takich jak: utrata statusu refundacyjnego leku, wstrzymanie sprzedaży lub wycofanie produktu leczniczego z obrotu decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, zaprzestanie produkcji, skutkujących uniemożliwieniem realizacji umowy przez Wykonawcę, przy jednoczesnym udokumentowanym braku możliwości dostarczenia przez Wykonawcę lub innego dostawcę przedmiotu umowy lub towaru równoważnego/odpowiednika, strony mają prawo do odstąpienia od umowy za porozumieniem stron.”
W przypadku braku zgody na powyższy zapis, jakie działania Zamawiający zamierza podjąć w razie wystąpienia wymienionych okoliczności?
Z uwagi na to, iż Wykonawca, prowadzi hurtownię tzw. producencką, a nie pełnoprofilową co oznacza, że nie może dostarczyć produktów innych niż te, które pozostają w jego portfolio i do których dostarczenia zobowiązuje się w złożonej ofercie wskazując nazwę handlową produktu, więc faktycznie nie ma możliwości dostarczenia odpowiednika równoważnego.
Wykonawca zwraca również uwagę, że dystrybucja leków może następować bezpośrednio do szpitali, a to oznacza, że nie istnieją zapasy produktów u innych podmiotów. Stąd, nie będzie możliwe skorzystanie z zakupu przedmiotu umowy u innego Sprzedawcy.
Niemożliwy może okazać się również zakup przez Zamawiającego odpowiednika leku, ponieważ na rynku może nie być produktów z tą samą substancją czynną w tej samej postaci, spełniających wymogi równoważności.
Odpowiedź na pytanie nr 2: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 3 (dot. zapisów wzoru umowy):
§1 ust. 9 – Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę zapisu dla Pakietu nr 3 na: „…złożenia reklamacji ilościowych w terminie 2 dni i jakościowych w terminie 7 dni od daty jego dostarczenia.”?
W przypadku umowy na jeden produkt, sposób stwierdzenia braku ilościowego jest procedurą krótszą od reklamacji jakościowej co daje Zamawiającemu możliwość szybszej reakcji i powiadomienia Wykonawcy o braku.
Odpowiedź na pytanie nr 3: Zamawiający dopuszcza.
Pytanie nr 4 (dot. zapisów wzoru umowy):
§1 ust. 9 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wydłużenie terminu uzupełnienia towaru niekompletnego, uszkodzonego lub z terminem gwarancji niezgodnym z §5 ust. 1 na 7 dni od daty powiadomienia dla Pakietu nr 3 ?
Termin 2 dniowy jest zbyt krótki na wykonanie wewnętrznych czynności sprawdzających oraz przygotowanie towaru do wymiany lub uzupełnienia.
Odpowiedź na pytanie nr 4: Zamawiający dopuszcza.
Pytanie nr 5 (dot. zapisów wzoru umowy):
§1 ust. 11 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie wymienionego paragrafu z umowy dla Pakietu nr 3 ?
Zobowiązanie Wykonawcy do wystawienia faktury korygującej w przypadku nie dokonania wymiany zareklamowanego towaru w praktyce przesądza o konieczności korzystnego dla Zamawiającego rozpatrzenia złożonej reklamacji. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym warunkiem uznania reklamacji jest to, że wady muszą zaistnieć i zostać potwierdzone przez obie strony. Proponowany zapis wymusza na Wykonawcy albo pozytywne rozpatrzenie reklamacji albo wystawienie faktury korygującej przy odrzuceniu reklamacji. Zapis taki jest niemożliwy do wykonania, bo w razie odrzucenia reklamacji brak jest podstaw do korekty faktury.
Odpowiedź na pytanie nr 5: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 6 (dot. zapisów wzoru umowy):
§1 ust. 13 – Czy Zamawiający wyrazi zgodę na wykreślenie wymienionego paragrafu z umowy dla Pakietu nr 3 ?
Zapis ten jest niezgodny z art. 552 Kodeksu cywilnego, ponieważ pozbawia Wykonawcę prawa do wstrzymania dostaw w przypadku opóźnień w płatnościach za dostarczone towary.
Odpowiedź na pytanie nr 6: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 7 (dot. zapisów wzoru umowy):
§8 ust. 1.1 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę sposobu i zmniejszenie wysokości kary w przypadku opóźnienia w dostawie z przyczyn po stronie Wykonawcy na 0,1% wartości niezrealizowanej części umowy brutto za każdy dzień zwłoki dla Pakietu nr 3?
Podany sposób ustalania kar umownych prowadzi do możliwości naliczenia kar w wysokości rażąco wygórowanej.
Odpowiedź na pytanie nr 7: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 8 (dot. zapisów wzoru umowy):
§8 ust. 1.2 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę sposobu i zmniejszenie wysokości kary w przypadku opóźnienia w wykonaniu dostaw reklamacyjnych na 0,1% wartości reklamowanego zamówienia za każdy dzień zwłoki dla Pakietu nr 3? Podany sposób ustalania kar umownych prowadzi do możliwości naliczenia kar w wysokości rażąco wygórowanej.
Odpowiedź na pytanie nr 8: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 9 (dot. zapisów wzoru umowy):
§8 ust. 1.3 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę sposobu naliczania kar w przypadku rozwiązania umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy z „…5% ceny brutto gwarantowanej części pakietu…” na „ …5% wartości brutto niezrealizowanej części umowy” dla Pakietu nr 3 ?
Odpowiedź na pytanie nr 9: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 10 (dot. zapisów wzoru umowy):
§9 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie zapisu o treści „Zgody tej nie można bezpodstawnie odmówić” dla Pakietu nr 3 ?
Odpowiedź na pytanie nr 10: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 11 (dot. zapisów wzoru umowy):
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie zapisu przyszłej umowy dla Pakietu nr 3 o klauzulę antykorupcyjną o treści:
„Strony zobowiązują się, że ani Strony ani ich pracownicy lub przedstawiciele (i) nie będą oferować, dokonywać, obiecywać, autoryzować ani akceptować jakichkolwiek płatności lub przekazywać żadnych korzyści majątkowych, w tym między innymi łapówek, bezpośrednio lub pośrednio, urzędnikom państwowym, organom regulacyjnym ani nikomu innemu w celu wpływania, wywoływania bądź nagradzania działania, zaniechania lub wydania decyzji w celu zagwarantowania nieuzasadnionej korzyści lub uzyskania bądź zachowania źródła przychodów (ii) będą stosować się do wszelkich praw antykorupcyjnych i innych pokrewnych regulacji. Strony oraz ich pracownicy lub przedstawiciele nie będą dokonywać płatności ani ofiarować upominków osobom trzecim, w związku z wykonywaniem Umowy. Każda ze Stron jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia drugiej Strony o naruszeniu postanowień niniejszego ustępu”.
Odpowiedź na pytanie nr 11: Zapisy SIWZ bez zmian.
Pytanie nr 12 (dot. zapisów wzoru umowy):
Czy Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie zapisu przyszłej umowy dla Pakietu nr 3 o nw. treści:
„W przypadku konieczności zwrotu zakupionego towaru, Zamawiający udostępni kopię rejestru warunków przechowywania produktu w aptece, od dnia dostawy do dnia zwrotu towaru.”.
W oparciu o obowiązujące przepisy prawne:
- Wytyczne UE z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz.Urz. UE 2013/C 68/01 ) Rozdział 5 pkt 6.3 (produkty lecznicze, które opuściły pomieszczenia dystrybutora mogą powrócić do zapasów przeznaczonych do sprzedaży, tylko pod warunkiem potwierdzenia wszystkich wymienionych w Wytycznych okoliczności. Między innymi: klient wykazał że transport produktów leczniczych, ich przechowywanie i postępowanie z nimi odbywało się zgodnie ze specjalnymi wymogami dotyczącymi ich przechowywania)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz. U. z dnia 12 listopada 2002 r.)
§2. Produkty lecznicze i wyroby medyczne muszą być przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla produktu leczniczego lub wyrobu medycznego wymagań jakościowych i bezpieczeństwo przechowywania.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2002 r. (Dz. U. 2002 nr 144 poz. 1216) w sprawie procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (paragraf. 7 pkt 3 paragraf. 8 ust. 3 )
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 października 2009 r w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania (Część I pkt. 4.26)
Odpowiedź na pytanie nr 12: Zamawiający modyfikuje SIWZ w obrębię wzoru umowy (Załącznik nr 3) poprzez wprowadzenie zapisu w §1 dodaje ust. 15 o treści: „W przypadku konieczności zwrotu zakupionego towaru, Zamawiający udostępni kopię rejestru warunków przechowywania produktu w aptece od dnia dostawy do dnia zwrotu towaru”.
Pytanie nr 13 (dot. zapisów elektronicznego JEDZ):
Wykonawca zwraca się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie pkt 1 załącznika nr 1b do SIWZ: czy Zamawiający dopuszcza przedstawienie pełnomocnictwa do podpisania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ) w formie papierowej. Zamawiający żąda przedstawienia pełnomocnictwa do podpisania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ) w formie elektronicznej, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, tymczasem zgodnie z art. 78/1 par 2 KC forma elektroniczna z podpisem kwalifikowanym jest równoważna formie pisemnej. Naczelną zasadą postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzenie go w formie pisemnej (art. 9 par 1 Ustawy PZP). W postępowaniach wszczętych po 18 kwietnia 2018 roku uregulowany jest sposób przekazywania oświadczenia, które może zostać przekazane Zamawiającemu wyłącznie w formie elektronicznej z podpisem kwalifikowanym Regulacja ta jednak nie zmieniła zasad dotyczących pełnomocnictw w zamówieniach publicznych, a w szczególności nie wprowadziła obowiązku, aby pełnomocnictwo miało formę elektroniczną z podpisem kwalifikowanym. Podpis elektroniczny użyty do złożenia JEDZ może być podpisem osoby uprawionej do reprezentacji Wykonawcy, ale może też być podpisem pełnomocnika, który zgodnie z ustawą PZP może posiadać pełnomocnictwo pisemne. Zgodnie z art. 99 par 1 KC jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Jednak zgodnie z w/cyt. Przepisem art. 78/1 KC forma elektroniczna jest równoważna z formą pisemną, przeto mogą one występować zamiennie. Wobec powyższego Wykonawca wnosi o potwierdzenie, że pełnomocnictwo dla osoby podpisującej JEDZ może być udzielone w formie pisemnej.
Odpowiedź na pytanie nr 13: Zamawiający dopuszcza przedstawienie pełnomocnictwa do podpisania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (JEDZ) w formie papierowej.
Wykonawca zobowiązany jest do naniesienia dokonanych zmian w treści oferty. W razie zaoferowania przedmiotu zamówienia innego niż pierwotnie wyspecyfikowanego a dopuszczonego przez Zamawiającego w wyniku wyjaśnień treści SIWZ czy w przypadku modyfikacji SIWZ zaznaczenia źródła tej zmiany (datę odpowiedzi lub modyfikacji i ewentualnie nr pytania).