4 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY Wrocław 20.01.2016r.
z POLIKLINKĄ SP ZOZ we Wrocławiu
50-981 Wrocław, ul. R. Weigla 5
WYJAŚNIENIE
SPECYFIKACJI ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
Dotyczy: przetargu nieograniczonego na dostawę chemicznych środków myjąco-dezynfekujących, czyszczących w postaci koncentratów dozowanych przez specjalistyczne dozowniki wraz z ich najmem oraz materiałów i środków chemicznych do utrzymania czystości i higieny, 92/Log./2015
Działając na podstawie art. 38 ust. 1,2 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015r. poz. 2164 ), 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ we Wrocławiu zawiadamia, że wpłynęły wnioski o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia dotyczące ww. postępowania:
Pyt. nr 7: dotyczy Pakiet 2 poz. 22 - Żądacie Państwo preparatu Meblo w formie aerozolu o pojemności 500ml z zastosowaniem m.in. do czyszczenia skóry.
Meblo preparat jest w formie aerozolu o pojemności 350ml i nie ma przeznaczenia do czyszczenia skóry, natomiast preparat Meblo w formie sprayu posiada pojemność 500 ml i jest przeznaczony do czyszczenia m.in. skór. Proszę o korektę zapisu zgodnie z istniejącymi produktami.
Pyt. nr 8: Pakiet 2 poz. 25 - Proszę o dokładne określenie produktu tam wyszczególnionego, ponieważ nazwa producenta „ WPRO 48-88-99-91-0027” nie wskazuje na konkretną firmę ani na konkretny produkt, którego zamawiający wymaga.
Odp. na pyt. 7 i 8: Nie. Zapisy SWIZ bez zmian.
Pyt. nr 9: Prosimy o korektę zapisu SIWZ Rozdz. 5 Pakiet 2 pkt.5 odnośnie badań laboratoryjnych preparatów. Obecny zapis iż Zamawiający zastrzega sobie prawo dwukrotnego badania preparatów jest zapisem naruszającym równe traktowanie kontrahentów ( art PZP. )
Zapis ten może być interpretowany tak, iż nie wszyscy wybrani oferenci zostaną skontrolowani, w zależności od uznania zamawiającego. Również nie jest podany szczegółowy zakres badań ani jego koszt. Jednokrotne badanie tak opisane może kosztować w zależności od ilości wykonanych badań ( ilość badanych preparatów w rozróżnieniu na ilość badanych właściwości fizykochemicznych oraz badania na ilość i zawartość wymaganego składu preparatu może wynosić od 30 zł do kilku tysięcy złotych, co jest pomijalną kwotą w złożonej ofercie. Jeżeli zamawiający zastrzega sobie takie prawo kontroli, to proszę o korektę zapisu, iż w sytuacji zgodności preparatu z kartami i opisami koszty tych badań pokrywa zamawiający. W przeciwnym razie proszę o korektę zapisu, która obliguje zamawiającego do konkretnie dwóch kontroli każdego z wybranych oferentów z podaniem szczegółowego zakresu kontroli oraz kwoty, z którą należy się liczyć w razie takiej kontroli, aby KAŻDY z oferentów mógł ją wkalkulować w swoją ofertę oraz każdy uczestnik , w ramach jawności postępowania przetargowego, mógł się zapoznać z tak wykonaną ekspertyzą.
Odp. na pyt. 9: Zamawiający wyjaśnia, że badania będą wykonane tylko w przypadku wątpliwości Zamawiającego co do skuteczności działania dostarczonego towaru udokumentowane pisemnymi wnioskami ( skargami ) personelu użytkującego towar.
Pyt. nr 10: Prosimy anulowanie zapisu z Rozdziału I pkt-u 2 SIWZ „Jeżeli Wykonawca powoła się na rozwiązania równoważne to jest zobowiązany wykazać, że oferowany przedmiot zamówienia spełnia wymogi Zamawiającego poprzez załączenie do oferty dokumentów potwierdzających ten stan rzeczy wydanych przez podmioty niezależne np. Ekspertyz Rzeczoznawczych”. Zapis ten przeczy zasadom uczciwej konkurencji, do której przestrzegania zamawiający jest zobligowany przez ustawę PZP.
Zamawiający wyszczególnia z nazwy przykładowe preparaty. Co do tych preparatów zamawiający nie wymaga opisanych potwierdzeń jak również opisane preparaty takich potwierdzeń nie posiadają. Natomiast do każdych innych równoważnych rozwiązań takie potwierdzenia muszą być dołączone. Jasnym jest to, iż takie potwierdzenia sygnowane przez podmioty obce (np. Ekspertyzy Rzeczoznawców) muszą być sporządzone tylko i wyłącznie na potrzeby tego jednego przetargu, ponieważ muszą potwierdzać spełnianie wszystkich wyszczególnionych w Państwa SIWZ cech danych produktów. Wymaga to odpowiedniego czasu, potrzebnego na badanie i przygotowanie takich dokumentów oraz sporych nakładów finansowych na zlecenie wykonania takich badań. W konsekwencji, realnie nie daje to możliwości zaproponowania preparatów równoważnych i konkurencyjnych cenowo, ponieważ czas na stworzenie takich dokumentów ( tj. 8 dni od czasu ukazania się internetowego ogłoszenia o przetargu ) jest bardzo krótki oraz koszt takich badań jest na tyle wysoki, iż przewyższa zaproponowanie jakichkolwiek rozwiązań równoważnych.
Również preferencja wymienionych z nazwy preparatów, które nie muszą posiadać takich potwierdzeń jawnie godzi w zasady uczciwej konkurencji.
Odp. na pyt. 10: Zamawiający wyjaśnia, że ekspertyza rzeczoznawcza wymagana jest wówczas, gdy Wykonawca powoła się na rozwiązania równoważne, o których mowa w Rozdziale I pkt. 2 SIWZ. Celem jej jest potwierdzenie, że proponowany produkt stanowiący substytut towaru opisanego w SIWZ spełnia wymogi Zamawiającego określone w specyfikacji, tym samym Wykonawca ma możliwość wyboru proponowanego preparatu co nie stanowi naruszenia zasady uczciwej konkurencji.